Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Historia i zabytki Mucharza

Najdawniejsze dzieje Mucharza związane są prawdopodobnie z okresem istnienia Państwa Wiślan. Już w IX w. Mucharz był ośrodkiem pogańskiego kultu religijnego. W roku 880 Wiślanie przyjęli chrześcijaństwo z rąk św. Metodego lub jego misjonarzy. Ludność gromadziła się na miejscach kultu pogańskiego. Przypuszczać należy, że istniejącą tu świątynie pogańską zamieniono później na chrześcijańską. Za tym zaś że chrześcijaństwo przybyło na te tereny za czasów apostołów Słowian św. Cyryla i Metodego świadczy kult tych świętych, których figury – z poprzedniego starego mucharskiego kościoła – zachowały się do tego czasu i znajdują się w obecnym kościele.

 

Lokacja. W 1254 roku Mucharz został lokowany. Bolesław Wstydliwy, nadaniem z Korczyna, przekazał wieś Klasztorowi Norbertanek ze Zwierzyńca pod Krakowem które były właścicielkami Mucharza aż do okresu rozbiorów. W 1389 r. książę oświęcimski Jan ponownie wydał dokument erekcyjny i dotacyjny (po splądrowaniu kościoła przez rabusiów i zaginięciu starych przywilejów). W 1782 roku, w wyniku reform kościelnych cesarza Józefa II, Mucharz został skonfiskowany i sprzedany Tomaszowi Wilkońskiemu z Jaszczurowej. Dobra te odziedziczył po nim siostrzeniec Józef Pisarzewski. Kolejnymi właścicielami Mucharza byli: w XIX stuleciu Dominik Knesek, a w latach 1882-1945 rodzina Tetschlów.

 

Kościół. Pogańska świątynia o której mowa wyżej poświęcona i zamieniona na chrześcijańską, na pewno nie mogła być wystarczająca. Musiano więc zbudować większy kościół, który dotrwał do 1359. Do tego to kościoła przychodzili ludzie z całej okolicy, między Wisłą i Babią Górą. Jeszcze do 1328 roku przynależały do Mucharza Wadowice, a Zembrzyce z Suchą do 1530 roku. W tym to kościele, jak głosi tradycja, miał odprawić Mszę Świętą św. Wojciech i lud nawrócony do chrześcijaństwa utwierdzać. Ksiądz Stanisław Heumann podaje w “Wiadomościach o parafii i kościele parafialnym w Mucharzu”, że miał być w kościele mucharskim ornat, którego używał św. Wojciech przy mszy św., a z którego miały pozostać tylko strzępki. Józef Łepkowski w swoim “Przeglądzie zabytków przeszłości okolic Krakowa” (1863) podaje, że ornat ten jeszcze przed kilkudziesięciu laty przedstawiał krzyż łaciński wyszyty nićmi, na którym widniał Chrystus Pan i sceny z Jego męki. Postacie na tym ornacie były rzeźbione z drewna i nićmi obszyte. Wspomina dalej autor, że niejaki Horodyski odmalował wyraźną jeszcze podówczas postać Pana Jezusa z mucharskiego ornatu, a rysunek ten miał być przechowywany w zbiorze archeologicznym UJ. Prawdopodobnie pierwotny kościół był pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, tak jak drugi wybudowany z kamienia w roku 1359, który opisuje ks. Jan Długosz, a który został rozbudowany w latach 1688-1690. Poświęcenia dokonał biskup sufragan krakowski Stanisław Szembek. Patronem parafii został Św. Wojciech. Kościół ten posiadał boczny ołtarz poświęcony patronowi. Obecny kościół, wybudowany w latach 1835 – 1868, a konsekrowany 5 IX 1881 przez księdza Biskupa krakowskiego Albina Sasa Dunajewskiego jest również pod wezwaniem Św. Wojciecha biskupa i męczennika.

 

 

Zabytki:

  • Kościół św. Wojciecha (obecna świątynia została wzniesiona w 1868 r. na miejscu wcześniejszej)
  • Posążek Matki Boskiej z Dzieciątkiem (druga poł. XIV w.)
  • Dwa gotyckie krucyfiksy
  • Obraz przedstawiający Chrystusa, (XVII w.)
  • Kaplica grobowa Tetschlów położona obok kościoła
  • Grobowiec ostatnich właścicieli Śleszowic - Gabrysiewiczów (na cmentarzu parafialnym)
  • Obelisk 70-lecia Niepodległości Polski
 
, Powered by Joomla!; Joomla templates by SG web hosting